Provesti energetsko certificiranje zgrade obveza je vlasnika koji svoju zgradu ili njezin posebni dio namjerava prodati, iznajmiti, dati na leasing ili u zakup ili za istu ishoditi uporabnu dozvolu (ako je zgrada izgrađena temeljem akta gradnja izdanog nakon 01. listopada 2007. godine).
Energetsko certificiranje regulirano je Zakonom o gradnji (NN 153/13), Pravilnikom o osobama ovlaštenim za energetsko certificiranje, energetski pregled zgrade i redoviti pregled sustava grijanja i sustava hlađenja ili klimatizacije u zgradi (NN 73/15), Pravilnikom o energetskom pregledu zgrade i energetskom certificiranju (NN 48/14, 150/14) i Pravilnikom o kontroli energetskog certifikata zgrade i izvješća o redovitom pregledu sustava grijanja i sustava hlađenja ili klimatizacije u zgradi (NN 73/15).
Zgradu koja ima rok uporabe dvije godine i manje,
Zgradu namijenjenu održavanju vjerskih obreda,
Zgradu ukupne korisne površine manje od 50 m2,
Industrijske zgrade, radionice, nestambene poljoprivredne zgrade s malim energetskim potrebama,
Izdavanje uporabne dozvole, ako je zahtjev podnesen radi izdavanja
Uporabne dozvole za građevinu izgrađenu na temelju akta za građenje izdanog do 1. listopada 2007.,
Uporabne dozvole za građevinu izgrađenu do 15. veljače 1968.,
Uporabne dozvole za građevinu izgrađenu, rekonstruiranu, obnovljenu ili saniranu u provedbi propisa o obnovi , odnosno propisa o područjima posebne državne skrbi,
Uporabne dozvole za građevinu koju je Republika Hrvatska kupila u svrhu stambenog zbrinjavanja,
Uporabne dozvole za građevinu čiji je akt za građenje uništen.
Energetski certifikat zgrade rezultat je energetskog pregleda i iskazuje energetska svojstva zgrade.
energetski pregled građevine i prikupljanje svih potrebnih podataka o zgradi nužnih za određivanje energetskog svojstva zgrade (npr. podatke o svim građevnim dijelovima i elementima zgrade, energetske kartice potrošnje energenata – ogrjev, električna energija, pitka voda),
provođenje kontrolnih mjerenja po potrebi,
analizu potrošnje i troškova svih oblika energije, energenata i pitke vode za razdoblje od tri prethodne kalendarske godine,
prijedlog mjera za poboljšanje energetskih svojstava zgrade, ekonomski opravdanih, s proračunom povratnog periota investicije,
izvješće i zaključak s preporukama i ekonomski opravdanim mjerama za poboljšanje energetske učinkovitosti građevine.
glavnog projekta u odnosu na racionalnu uporabu energije i toplinsku zaštitu,
završnog izvješća nadzornog inženjera o izvedbi građevine,
pisane izjave izvođača o izvedenim radovima i uvjetima održavanja građevine.
Stambene i nestambene zgrade svrstavaju se u osam energetskih razreda prema energetskoj ljestvici od A+ do G, s tim da A+ označava energetski najpovoljniji, a G energetski najnepovoljniji razred.
Energetski pregled za stanove i zgrade do 400 m2 s jednostavnim tehničkim sustavima odrađuje u pravilu jedna ovlaštena osoba, dok za sve zgrade veće od 400 m2 energetski pregled odrađuje i potpisuje tim od 3 ovlaštene osobe arhitektonske/građevinske, strojarske i elektrotehničke struke, a u tom slučaju certifikat izdaje ovlaštena pravna osoba za složene sustave.
Svaki energetski certifikat i pripadajući izvještaj o provedenom energetskom pregledu ima svoj broj i pod tim se brojem dostavlja u nadležno ministarsvo graditeljstva i prostornoga uređenja i upisuje u registar izdanih energetskih certifikata. broj energetskog certifikata sastoji se od broja ovlaštenja, rednog broja izdanog certifikata skraćenog naziva zgrade prema namjeni, npr. F_XXX_2013_YYY_SZ1.
Energetski certifikat bez broja i potpisa ovlaštene osobe, ili bez priloženog izvještaja o provedenom energetskom pregledu za postojeću zgradu nije važeći. Naručitelju se predaju 2 primjerka energetskog certifikata i 1 primjerak izvještaja o provedenom energetskom pregledu.
Energetski certifikat ima rok trajanja 10 godina. Ministarstvo provodi kontrolu izdanih energetskih certifikata. Energetski certifikat zajedno s izvještajem o provedenom energetskom pregledu se u digitalnom obliku dostavlja u nadležno Ministarstvo.